وزیر نفت: سیاسی شدن بازار نفت به مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان آسیب می‌رساند

26 فروردين 1397
99 دفعه

وزیر نفت با اشاره به شرایط جدید جغرافیای سیاسی منطقه گفت: سیاسی شدن بازار نفت سبب آسیب رساندن به مصرف‌کنندگان و همچنین تولیدکنندگان این محصول راهبردی می‌شود.


 به گزارش شانا به نقل از ایرنا، بیژن زنگنه روز چهارشنبه (۲۲ فروردین‌ماه) در حاشیه شانزدهمین نشست مجمع جهانی انرژی در دهلی‌نو در جمع خبرنگاران گفت: نشست امروز بر چالش‌های پیش‌ روی عرضه نفت و گاز در جهان تمرکز داشت.
وی تصریح کرد: نظر ایران بر آن است که اگر چه نقش نفت در آینده کمرنگ تر خواهد شد، اما این محصول همچنان به ایفای نقش خود در بازارهای جهانی ادامه خواهد داد و کشورهای جهان حداقل تا سال ۲۰۴۰ میلادی به نفت احتیاج خواهند داشت بنابراین در این حوزه هنوز احتیاج به سرمایه‌گذاری حس می‌شود.
وزیر نفت درباره اوضاع کنونی حوزه انرژی در جهان تاکید کرد: بازار نفت باید غیر سیاسی باشد و به گاز نیز در بازارهای جهانی اهمیت داده شود. سیاسی شدن بازار نفت سبب آسیب به مصرف کنندگان و همچنین تولید کنندگان نفت خواهد شد زیرا این بازار، یک مجموعه به هم پیوسته است و آسیب به یک کشور سبب آسیب به دیگر کشورها خواهد شد.
زنگنه درباره روابط هند و ایران در حوزه انرژی و مسائل موجود بین دو کشور درباره میدان گازی «فرزاد بی» گفت: پس از سفر دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به هند، روابط دو کشور هر روز بهبود پیدا کرده است.
وی با اشاره به دیدار با «دارمندرا پرادان» همتای هندی خود و دیگر مسئولان نفتی این کشور پیش از آیین گشایش نشست وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی تصریح کرد: چشم‌انداز همکاری‌های ایران و هند در زمینه انرژی بسیار مثبت است و دو کشور در زمینه طرح توسعه میدان گازی فرزاد بی نیز پیشرفت‌های بسیار خوبی به‌دست آورده‌اند.
وزیر نفت یادآور شد: در دیدار با پرادان، از شرکت‌های هندی و ایرانی درخواست شد مسائل اصلی و مهم پیرامون میدان گازی فرزاد بی را تا دو ماه نهایی کنند.
زنگنه گفت: این مسائل مهم شامل طرح جامع توسعه میدان گازی فرزاد بی و زمانبندی این پروژه است که باید میان دو کشور نهایی شده و سپس برای اجرایی کردن این توافق ۴۰۰ صفحه‌ای همکاری نزدیکی بین آنها آغاز شود.
به گزارش شانا، شانزدهمین نشست وزیران مجمع جهانی انرژی روز چهارشنبه به میزبانی هند و با همکاری چین و کره جنوبی با شرکت وزیران نفت کشورهای عضو، رهبران حوزه صنعت و رؤسای سازمان‌های بین المللی کلیدی برای بحث درباره «آینده امنیت جهانی انرژی» در دهلی نو آغاز به‌کار کرد.
محورهای مورد بحث در این نشست، تحولات بازار جهانی، سیاست‌های انتقالی و فناوری‌های نو است که بر ثبات و آینده سرمایه‌گذاری و الگوهای تجاری در بخش انرژی تاثیر می‌گذارند.
ارکان مجمع بین‌المللی انرژی مشتمل بر نشست وزارتی، هیئت اجرایی و دبیرخانه به همراه کمیته مشاوره صنعتی و گروه حمایتی بین‌المللی است؛ نشست وزارتی مجمع، هر دو سال یک بار و هیئت اجرایی آن حداقل سالی دو بار برگزار می‌شود. نشست وزارتی با دریافت گزارش جمع بندی از هیئت اجرایی، تصمیم‌گیری می‌کند.
در هیئت اجرایی مجمع جهانی انرژی ۱۳ کشور عضو هستند که دو سازمان بین المللی یعنی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز به عنوان ناظر و بدون حق رای، در این مجمع جهانی فعالیت می کنند.
مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) بزرگترین محل گردهمایی وزیران انرژی کشورهاست. این مجمع از این نظر که شرکت کنندگان آن شامل اعضای آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک و همچنین کشورهایی چون برزیل، چین، هند، مکزیک، روسیه و آفریقای جنوبی می‌شود در نوع خود بی‌همتاست. ۹۰ درصد عرضه و تقاضای نفت و گاز جهانی در کشورهای عضو این مجمع انجام می‌شود.
این مجمع همایش‌هایی دوسالانه برگزار می‌کند که طی آن چهارچوب مذاکرات غیررسمی بین کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت و گاز درباره مسائل تأثیرگذار بر کل بازار جهانی انرژی مشخص می‌شود.
ایران یکی از اعضای فعال مجمع بین‌المللی انرژی است و در همه نشست‌های این سازمان بین المللی مشارکت فعال داشته و در سال ۲۰۰۳ نیز در شهر اصفهان میزبان سومین جلسه هیئت اجرایی بود.
نشست پیشین در سال ۲۰۱۶ در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها