وزیر نفت: یک ریال از بودجه عمومی را صرف گازرسانی نکردیم

18 بهمن 1396
311 دفعه

وزیر نفت، بهره‌مندی مستقیم بیش از ۹۰ درصد کل جمعیت کشور از نعمت گاز را کار بزرگی عنوان کرد و گفت: این کار از محل صرفه‌جویی فرآورده‌های نفتی مایع و بدون این که یک ریال از بودجه عمومی دریافت شود، انجام شد.


به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه شامگاه سه‌شنبه ( ۱۷ بهمن ماه) در گفت‌وگو با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره افزایش برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی اظهار کرد: تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی مهم‌ترین اولویت ما در میدان‌های مشترک گازی است.

وی با بیان این که ۶ فاز پارس هم اکنون در حال اجراست که میانگین پیشرفت این فازها بیش از ۹۰ درصد است، تصریح کرد: ۵ فاز جدید پارس جنوبی سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و میزان برداشت از این میدان مشترک گازی ۱۴۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

به گفته وزیر نفت، توسعه بخشی از فاز ۱۴ پارس جنوبی به سال ۹۸ موکول می‌شود.

زنگنه درباره میدان‌های مشترک غرب کارون که سوال مجری برنامه بود پاسخ داد: مقدار تولید نفت از میدان‌های عظیم غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در روز در سال ۹۲ هم اکنون به بیش از ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است.

وی با بیان این که مقدار تولید نفت از میدان‌های غرب کارون تا میانه سال ۹۷ به ۳۶۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید، ادامه داد: همچنین برداشت نفت از میدان‌های آذر، یاران و لایه نفتی پارس جنوبی به‌عنوان میدان مشترک هم اکنون به ۶۳ هزار بشکه در روز رسیده است.

وزیر نفت درباره این که کارشکنی آمریکا برای کند کردن روند امضای قراردادهای نفتی چقدر تا کنون موثر بوده است، افزود: تعداد زیادی قرارداد نفتی در دست مذاکره است که این مذاکرات پیش می‌رود، اما با کارشکنی‌های از سوی آمریکا و برخی از همسایگان روبه‌رو هستیم.

زنگنه ادامه داد: با این شرایط باید با دقت کار کنیم و ان‌شاء‌الله مکر این کشورها به خودشان برگردد و ما بتوانیم برنامه‌های را که برای توسعه میدان‌های مشترک و به طور کلی برای توسعه صنعت نفت و گاز داریم، به خوبی پیش ببریم.

وی تاکید کرد: ما با همه اراده، دانش، تجربه و بسیج ظرفیت‌های‌مان و کمکی که از ارکان نظام دریافت می‌کنیم، توسعه صنعت نفت را پیش می‌بریم.

گاز ایران سال آینده به بصره می‌رود

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که بزرگ‌ترین و جدی‌ترین پروژه‌هایی که امیدوارید تا پایان امسال یا سال آینده به بهره‌برداری برسند، کدام پروژه‌ها هستند، اظهار کرد: سال آینده خط لوله صادرات گاز به بصره فعال می‌شود. صادرات گاز به بغداد امسال آغاز شد.

وی با بیان این که خط ششم سراسری که بخشی از آن امسال با همت همکارانم به بهره‌برداری رسید سال آینده تکمیل می‌شود، افزود: همچنین چند واحد پتروشیمی با ارزش تولید نزدیک ۱.۶ میلیارد دلار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

زنگنه با اشاره به این که فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس امسال وارد مدار و تولید بنزین و فرآورده‌های دیگر در آن آغاز و تثبیت شد، تصریح کرد: تلاش‌مان این است که فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال و فاز سوم این پالایشگاه تا پایان سال ۹۷ وارد مدار تولید شود تا به خودکفایی برسیم.

وی درباره آخرین وضع شبکه گازرسانی کشور هم با بیان این که نزدیک ۹۹ درصد جمعیت شهری از شبکه گاز استفاده می‌کنند، گفت: این میزان برای جمعیت روستایی تا پایان امسال یا اوایل سال آینده به حدود ۸۰ درصد می‌رسد.

وزیر نفت با بیان این که تعداد جمعیت کشور که به صورت مستقیم از شبکه گاز بهره‌مند می‌شوند به ۹۵ درصد می‌رسد و این رقم در جهان بی‌سابقه است، خاطرنشان کرد: این کار بزرگی بود که در این سال‌ها از محل صرفه‌جویی فرآورده‌های نفتی مایع و بدون این که یک ریال از بودجه عمومی دریافت شود، انجام شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها