استانداردهاي مصرف انرژي در صنايع

28 فروردين 1395
7110 دفعه

 

بر طبق مفاد ماده 11 قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي و قانون برنامه پنجم توسعه، معيارها و مشخصات فني و استاندارد اجباري انرژي تجهيزات و ماشين‌آلات انرژي‌بر و فرآيندهاي صنعتي، معدني و كشاورزي، همچنين استاندارد كيفيت انواع سوخت‌هاي مصرفي و برق به ترتيبي كه توليدكنندگان و واردكنندگان موارد مذكور ملزم به رعايت آن باشند توسط كار گروهي متشكل از نمايندگان وزارتخانه‌هاي نفت، نيرو، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور، مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران و سازمان حفاظت محيط زيست و وزارتخانه‌هاي ذي‌ربط تدوين مي‌شود و به‌تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.
همچنين بر اساس مصوبات شوراي عالي استاندارد، پس از تصويب استانداردهاي مربوط در کميته مزبور، اين استانداردها بر طبق آيين‌نامه اجرايي قانون فوق‌الذکر همانند استانداردهاي اجباري توسط موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران به اجرا در خواهد آمد.
تاكنون استاندارد مصرف انرژي در صنايع مختلفي تدوين شده و منتشر گرديده است.جدول مقابل ليستي از استانداردهاي مصرف انرژي در صنايع را شامل مي‌شود.
شايان ذكر است تمامي استانداردها در سايت اينترنتي مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران به آدرس www.ISIRI.org قابل استفاده مي باشد.

بر اساس وظايف و مأموريت‌هاي سازمان ملي استاندارد ايران، واحدهاي توليدي كه فرايند توليد آنها مشمول مقررات اجراي اجباري استاندارد شده‌اند مورد بازرسي قرار مي‌گيرند كه از اين بين تعدادي از آنها موفق به دريافت گواهينامه انطباق معيار مصرف انرژي از سازمان ملي استاندارد شده‌اند.

اطلاعات مربوط به معيار مصرف انرژي در تجهيزات و فرايندهاي صنعتي انرژي‌بر

 

استانداردهاي مصرف انرژي

شيشه جام و ظروف شيشه‌اي

سيمان

آجر

كاشي و سراميك

روغن نباتي

قند و شكر

تاير و تيوب

گچ

آهك

آهن و فولاد

آلومينيوم

روغن موتور

گرمكن‌هاي صنعتي گازسوز

گرمكن‌هاي صنعتي با سوخت مايع

ديگ‌هاي بخار صنعتي

پالايشگاه‌هاي نفت

تلمبه‌خانه‌ها و خطوط انتقال نفت فراورده

ايستگاه‌هاي تقويت فشار و خطوط انتقال گاز

پالايشگاه‌هاي گاز

گلخانه‌هاي تجاري

صنايع لبني

محصولات پتروشيمي مشتمل بر:

آروماتيك

آمونياك

الفين

اوره

متانول

 معيار 15 محصول پليمري و غيرپليمري

 

توليد خمير كاغذ

مواد پلاستيكي و لاستيك مصنوعي

اوراق فشرده چوبي

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

  فعالیت شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت بر مطالعه، بسترسازی و انجام اقدامات لازم برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در فرآیند تولید و مصرف متمركز می‌باشد.وظیفه تهیه و تدوین معیارها، استانداردهادر حوزه های مختلف بعهده این شركت می باشد.

پیشخوان روزنامه ها