مخازن کربن، منابع اکسیژن

مکانهائی با پوشش گیاهی که مسئولیت جذب تمامی دی اکسید کربن تولید شده روزانه در سراسر کره زمین را دارا می باشند، با عنوان انباشتگاه های کربن نیز شناخته می شوند. انباشتگاه های کربن، مخازنی طبیعی یا مصنوعی هستند که مواد شیمایی حاوی کربن مثل دی اکسید کربن برای مدت نامحدودی در آنها انباشته و ذخیره می شوند. به این فرایند ترسیب کربن گفته می شود. آیا می دانید کدامیک از گیاهان برای تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن،  بهتر هستند؟ آنها را بیابید

کدام یک از درختان به بهترین نحو دی اکسید کربن را از بین می برند؟ حقایق نادر درباره آنها را کشف نمائید.

درختان بیشتر، اکسیژن بیشتر

هرچند تمام درختان قادر به جمع آوری کربن موجود در فضا هستند، به نظر می رسد که برخی از آنها بیش از دیگران این قابلیت را دارند. بنابراین اگر قصد کاشت درخت در باغچه ها و پارکها را دارید، بهتر است درختان مناسبی را انتخاب نمائید.

درختی که از این نظر مقام اول را بخود اختصاص می دهد، درخت کاج (Aleppo pine) می باشد، زیرا قادر است سالانه 48870 کیلوگرم دی اکسید کربن را جمع آوری نماید. درختان دیگری همچون کاج سنگی(stone pine)، بلوط (holm oak) یا درخت چوب پنبه (cork tree) نیز هرچند نسبت به کاج، به میزان کمتری دی اکسید کربن را جذب می نمایند، به عنوان گزینه های قابل انتخاب می باشند.

 

یک هکتار از فضای شهری که درختکاری شده باشد، می تواند اکسیژن کافی برای 6 نفر را تولید نماید.

آیا می توانید تصور کنید که در حومه شهرها چه چیز امکان پذیر است؟ یک کیلومتر مربع از جنگل، یک هزار تن اکسیژن در سال تولید می نماید!

سبزیجات نیز به جذب دی اکسید کربن کمک می کنند

این نکته که میوه ها و سبزیجات برای سلامتی مفید هستند، بسیار شنیده می شود، البته آنها در ضمن گیاهانی هستند که با عمل فتوسنتز، اکسیژن آزاد می کنند و به محیط زیست کمک می نمایند.

محققین در مورسیا (Murcia) کشف نموده اند که از میان تمامی پوشش های گیاهی موجود در آن منطقه، گیاهان گل کلم، گوجه فرنگی و هندوانه، برای کاستن میزان کربن در محیط، مفیدترین محسوب می شوند.

اما همه چیز برروی زمین خشک اتفاق نمی افتد. اقیانوسها نیز حدود 26 درصد از تمام گازهای منتشر شده را جذب می کنند.

آیا می دانستید ...؟

در اسپانیا، جنگلها بخاطر عمل فتوسنتز، سالانه در حدود 48 میلیون تن دی اکسید کربن را جذب می کنند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس

تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23
صندوق پستي: 1477-19395
كدپستي: 1991813941 
تلفن : 6-88604760

فكس : 88604829